Op Tweede Pinksterdag, 9 juni 2025, is het opnieuw tijd voor Dag van het Kasteel. Deze editie van Dag van het Kasteel heeft als thema: Naar Buiten!’. Hierbij schijnen we de spotlight op alle buitenruimtes van Nederlandse kastelen, buitenplaatsen, ruïnes en landgoederen. In deze blog de highlights van deze dag. Welke kastelen en/of landgoederen zijn de drie finalisten van de VriendenLoterij Kasteelprijs 2025?
Gerelateerde artikelen
Thema 2025: Naar Buiten!
In 2025 vieren we opnieuw het hele Pinksterweekend Dag van het Kasteel (6 t/m 9 juni). Deze achttiende editie staat in het teken van het thema: ‘Naar Buiten!’, hierbij schijnen we de spotlight op alle buitenruimtes van Nederlandse kastelen, buitenplaatsen, ruïnes en landgoederen. Naast het gebouw zelf is ook de omgeving rondom kastelen en buitenplaatsen een belangrijk onderdeel van dit historische erfgoed. Buitenruimtes zijn net zo gevarieerd als binnenruimtes: de tuin voor het plezier, het park voor de wandeling, het bos voor de jacht en het landgoed voor de het voedsel.
Naast het groen is er buiten natuurlijk nog veel meer te vinden zoals koetshuizen, kassen, stallen, standbeelden, fonteinen, waterputten, terrassen en ander tuinmeubilair. Naast het historische belang van deze plekken spelen ze ook nu nog een belangrijke rol. Kasteeltuinen en landgoederen zijn een belangrijke plek voor het bewaren van biodiversiteit en het instandhoudend van bijzondere historische planten, dieren en landschappen. Ook zijn de buitenruimtes opnieuw een belangrijke plek voor de kasteellocaties om hun energie van te halen, niet langer alleen door het hout uit hun bossen maar bijvoorbeeld ook door wind of zonne-energie.
Er zijn verschillende tuintypes terug te vinden bij Nederlandse kastelen en buitenplaatsen. Zo zijn er grootse Engelse landschapstuinen en strak aangelegde Franse tuinen. Ook zijn er de iconische stinsentuinen en middeleeuwse kruidentuinen zijn op sommige plekken terug te vinden. Al deze tuinen verschillen niet alleen in vorm maar ook in beplanting. Ook groentetuinen en boomgaarden kunnen niet vergeten worden als er wordt gesproken over kasteeltuinen.
Naast groen is er buiten kastelen en buitenplaatsen nog veel meer te vinden. Denk bijvoorbeeld aan de stenen binnenplaatsen van de grote middeleeuwse kastelen. Ook zijn vaak de stallen en garages niet in het kasteel of de buitenplaats te vinden maar in een apart gebouwtje daarnaast. Ook is de grens tussen binnen en buiten op sommige locaties niet meer zo duidelijk, denk aan ruïnes waar de vroegere grote binnenruimtes zijn veranderd in vervallen buitenruimtes.
Finalisten VriendenLoterij Kasteelprijs 2025 bekend
De stemmen zijn geteld: het publiek heeft gesproken en de drie finalisten van de VriendenLoterij Kasteelprijs 2025 zijn bekend. Paleis het Loo, Stichting Landgoed Kasteel Geldrop en Landgoed de Wiersse maken dit jaar kans op de titel ‘De meest bijzondere tuin van Nederland’. Meer dan 16.000 mensen brachten hun stem uit. De prijs ‘De meest bijzondere tuin van Nederland’ staat dit jaar volledig in het teken van het jaarlijks wisselende thema van Dag van het Kasteel ‘Naar Buiten!’, waarmee de buitenruimtes van kastelen, buitenplaatsen en landgoederen in het middelpunt van de aandacht staan.
Iedereen van 18 jaar en ouder kon tot en met vrijdag 2 mei stemmen op zijn of haar favoriete tuin via www.Kasteelprijs.nl. Uit een shortlist van tien erfgoedlocaties koos het publiek hun drie favorieten. Zij maken kans op de titel én een hoofdprijs van €10.000. Het bedrag mag vrij besteed worden, mits het ten goede komt aan de locatie.
De top 3 (in willekeurige volgorde):
- Paleis het Loo in Apeldoorn (GLD). De barokke tuin van Paleis Het Loo is één van de best bewaarde tuinen uit de 17e eeuw. De tuin is gerestaureerd op basis van archeologische vondsten en wordt duurzaam beheerd. Met het prijzengeld wil Paleis Het Loo de historische moestuinen herstellen.
- Stichting Landgoed Kasteel Geldrop in Geldrop (NB). Het landgoed in Geldrop is een groen hart in de regio, met historische tuinen, een Bloemenhof, zintuigentuin en kinderboerderij. Het is laagdrempelig toegankelijk en wordt onderhouden door 150 vrijwilligers. Met het prijzengeld wil de stichting de tuin verder verduurzamen.
- Landgoed de Wiersse in Vorden (GLD). De 16 hectare tuin is al ruim 300 jaar in familiebeheer. Met een focus op duurzaamheid heeft de stichting gazons omgevormd tot botanisch hooiland, chemische middelen verbannen en de biodiversiteit versterkt. Het prijzengeld wordt ingezet om de historische moestuin verder uit te breiden en jongeren meer te betrekken bij de tuin.
Nu het publiek haar favorieten heeft gekozen, wacht vervolgens de jury een belangrijke taak. De jury, bestaande uit tuinhistorica Lenneke Berkhout, student en content creator Dianne Arends, ondernemer Judith van Lent (oprichtster van MAY & JUNE), hoofdredacteur Sander Louis en bestuurslid van Dag van het Kasteel Dainahara Polonia, bezoeken op 12 en 13 mei de drie genomineerde erfgoedlocaties. Op basis van vastgestelde criteria – waaronder esthetiek, duurzaamheid, authenticiteit, ecologische meerwaarde en maatschappelijke relevantie – brengen zij een deskundig oordeel uit.
De winnaar wordt tijdens de aftrap van Dag van het Kasteel op 5 juni 2025 bekendgemaakt op Paleis Soestdijk en wint maar liefst €10.000. Ook de nummers twee en drie gaan niet met lege handen naar huis: zij krijgen respectievelijk €5.000 en €2.500. De Dag van het Kasteel op Paleis Soestdijk valt samen met de start van de voorjaarsopenstelling ‘Soestdijk in Bloei’ op het paleis en in het paleispark. De openstelling is te zien van 6 t/m 29 juni.
Meer info:
Dag van het Kasteel, landelijk, 6 – 9 juni 2025: https://dagvanhetkasteel.nl/
Op maandag 9 juni, Tweede Pinksterdag, openen 31 Zuid-Hollandse kastelen, landgoederen en buitenplaatsen de deuren tijdens de Dag van het Kasteel:
https://www.geschiedenisvanzuidholland.nl/zien-en-doen/activiteiten/dag-van-het-kasteel-2025/
Paleis Het Loo: https://paleishetloo.nl/
Landgoed Kasteel Geldrop: https://kasteelgeldrop.nl/
Landgoed de Wiersse: https://www.dewiersse.com/
Paleis Soestdijk, expo ‘Soestdijk in Bloei’, 6 juni t/m 29 juni 2025:
https://www.paleissoestdijk.nl/agenda/soestdijk-in-bloei/
Reacties (2) Schrijf een reactie
Leuk dat je al deze onderwerpen bijeengezocht hebt
met vriendelijke groet,
Jaao
De winnaar van de Kasteelprijs 2025 is:
https://dagvanhetkasteel.nl/landgoed-de-wiersse-grote-winnaar-vriendenloterij-kasteelprijs-2025-2/
Schrijf een reactie
(registratie is niet nodig)