Mag ik even Uw aandacht?

15

In een vorig blogje op deze website heb ik een aandachttrekker laten zien met de afbeelding van een gorilla. Het betrof de afdruk van een foto van een gorilla met daarin de tekst “TNT Post / Port betaald / Port Payé / Pays-Bas”.

Deze afdruk was aangebracht in de rechterbovenhoek van een brief uit januari 2010 afkomstig van het WereldNatuurFonds (WNF).
Nu, ongeveer 2 jaar later, kwam ik in contact met Eugene uit Limburg die dit soort dingen blijkt te verzamelen. En laat hij nou net mijn afdruk niet hebben!  Ik heb hem die natuurlijk meteen toegestuurd.

Er blijken dus verzamelaars te zijn van “aandachttrekkers”. Om het meteen duidelijk te stellen, we hebben het hier dus NIET over postzegels, maar over postzegelachtige afdrukken op (reclame)drukwerk. Het zal duidelijk zijn dat dit soort afdrukken alleen voorkomt op massazendingen, zoals van de postcodeloterij, omroepverenigingen, goede doelen organisaties en dergelijke.

Ik geef hier wat voorbeelden.

Allereerst van het eerder genoemde WNF. Hier 2 afdrukken, een zeeschildpad en een pandabeer, bezorgd respectievelijk in december 2010 door DHL en in 2011 door SANDD.   Bij deze 2 voorbeelden is overigens alleen nog “Port betaald” vermeld.

Hierboven 2 hoekstukjes van (irritante) ronselbrieven van de Postcodeloterij uit 2002.

Twee hoekstukjes van brieven afkomstig van omroepvereniging TROS, waarvan in ieder geval één van 1994 (dertigjarig bestaan van de vereniging) en één met de foto van het verleidelijke Amerikaanse fotomodel en actrice Christie Brinkley.

Tot slot nog van goede doelen organisaties Fonds Psychische Gezondheid (links) en Nierstichting (rechts).

Tot zover een aantal aandachttrekkers in de vorm van een afdruk die is ontworpen door/voor de afzender. De plaatjes zijn in het algemeen flink grof gerasterd en daardoor niet erg scherp, maar wel opvallend. Er zijn natuurlijk nog veel meer manieren om het uiterlijk van een (reclame)brief aantrekkelijk te maken, de aandacht te trekken en het openen en lezen van de inhoud aan te moedigen.
PostNL heeft inmiddels een zelfklevende “Attentiezegel” ontwikkeld, waarmee we al kennis hebben kunnen maken met de actie van 2011, waarbij GRATIS kaarten konden worden verstuurd.

Deze attentiezegel is nu voor iedereen te koop. Wel alleen aan rollen van minimaal 2500 stuks. Voor grootgebruikers dus. PostNL zegt er zelf over: “…..Naast de bekende PostNL port betaald aanduidingen kunt u uw PartijenPost poststukken voorzien van een PostNL AttentieZegel. Deze opvallende fysieke port betaald zegel geeft uw poststukken extra attentiewaarde. Een zegel trekt simpelweg meer aandacht dan het bekende port betaald logo. Uit onderzoek is gebleken dat het bereik maar liefst 15% groter wordt!…..”

Mijns inziens zijn er 5 manieren om partijenpost te versturen: 1. met gewone gangbare postzegels, 2. met een port-betaald aanduidingen van PostNL of een andere postverzorger, 3. met speciale port-betaaldzegels, 4. met frankeermachinestempels en 5. met aangepaste attentiezegels/aandachttrekkers. De Port-betaaldzegels die door PTT/TPG/TNT zijn uitgegeven sinds 2000 zijn ook opgenomen in de NVPH-catalogus.  Post-betaaldzegels zijn er overigens ook in particuliere uitvoering. Daarover wil ik hier binnenkort een artikeltje bijdragen.

Ik weet niet of er veel verzamelaars zijn van “frankeringen” met aandachttrekkers. Ik betwijfel trouwens of deze dingen worden toegestaan bij een filatelistische tentoonstelling. Natuurlijk wel in een Open Klasse en Propagandaklasse. Maar het verzamelen op zich kan al een fijne hobby opleveren.

Beoordeel met 1 sterBeoordeel met 2 sterrenBeoordeel met 3 sterrenBeoordeel met 4 sterrenBeoordeel met 5 sterren (nog geen stemmen)
Loading ... Loading ...
  • Delen:
  • Delicious
  • Hyves
  • Facebook
  • eKudos
  • MSN Reporter
  • NUjij
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Digg
  • Google
  • Windows Live Favorites
PrintSchrijf een reactie

Tags bij dit artikel

Reacties (15) Schrijf een reactie

  • Cees Prins op 17 februari 2012 om 12:46

    Zelf zie ik nog al eens wat Sandd post langskomen en het valt me op dat er steeds meer “aandachttrekkers” op deze post zitten. Heb het gevoel dat echte postzegels dan toch wel “gemist” worden. Een dergelijke reklame of zelfs gewone brieven ,tegenwoordig ook bij Sandd, stralen toch meer “echtheid” uit bij de ontvangers..

  • Albert Haan op 18 februari 2012 om 01:47

    De PostNl zegel is ook te koop in strookjes van 5 bij Collectclub.

  • spaarpostzegel op 18 februari 2012 om 11:25

    @Stuur een naar je zelf geadresseerde envelop naar pzh edison galileistraat 58 2561th denhaag en ontvang een strook van 5 van postnl port betaald zegels .Let op verwacht wordt dat de verstuurde envelop met nette zegels wordt gefrankeerd .Aktie loopt tot 1 maart zolang de voorraad strekt .

  • aadb op 20 februari 2012 om 21:32

    Leuke aktie spaarpostzegel gratis 5 zegels van postnl portbetaald kost bij de collect toch altijd 1,95+ verzendkosten en nu alleen een naar je zelf geadresseerde envelop totaal kosten 1 euro !

  • Cees Prins op 20 februari 2012 om 21:50

    @Aadb,
    Met echte persoonlijke postzegels hoeft het eigenlijk niets te kosten, kun je wel weer kwijt/verkopen. Moet hij wel leuk zijn tegenwoordig….dan wel ook een gebruiken voor “spaarpostzegel” ;-)

  • aadb op 20 februari 2012 om 22:11

    Cees@inderdaad het mes kan aan twee kanten snijden ,maar als je ziet wat men soms opstuurd dan vraag je je zelf af waar men mee bezig is Men stuurt kapotte zegels naar spaarpostzegel en zelf naar het eigen adres en het kan zo leuk zijn ! Maar goed binnenkort een nieuwe aktie ik ben benieuwd hoe dat gaat lopen .

  • Marc37 op 21 februari 2012 om 15:23

    Aad, wat voor aktie is het dan??
    Ik ben wel erg nieuwschierig geworden.

  • spaarpostzegel op 21 februari 2012 om 15:49

    @ Marc afwachten !

  • aadb op 23 februari 2012 om 12:15

    Weekaktie de bekende persoonlijke boeklegger van Joost Zwagerman.Stuur een naar je zelf geadresseerde envelop naar edison galileistraat 58 2561th denhaag en ontvang gratis deze leuke boekenlegger waarin op genomen een persoonlijke zegel van Joost.Kapotte zegels en guldenzegels worden niet geaccepteerd persoonlijke zegels worden zeer op prijs gesteld !

  • spaarpostzegel op 23 februari 2012 om 12:16

    Weekaktie de bekende persoonlijke boeklegger van Joost Zwagerman.Stuur een naar je zelf geadresseerde envelop naar edison galileistraat 58 2561th denhaag en ontvang gratis deze leuke boekenlegger waarin op genomen een persoonlijke zegel van Joost.Kapotte zegels en guldenzegels worden niet geaccepteerd persoonlijke zegels worden zeer op prijs gesteld !

  • spaarpostzegel op 24 februari 2012 om 14:25

    Gisteren geplaatst de eerste enveloppen met gratis boekenlegger gaan vandaag de deur al uit .en de door mij ontvangen enveloppen verdienen lof ivm een prima frankering .

  • willem hogendoorn op 25 februari 2012 om 15:42

    @ Aad: vandaag de boekenlegger in prima staat ontvangen. Weer een leuk prijsje voor de bingo bij onze jeugdclub. Bedankt!

  • spaarpostzegel op 26 februari 2012 om 19:33

    Weekaktie persoonlijke boeklegger van Joost Zwagerman.Stuur een naar je zelf geadresseerde envelop naar edison galileistraat 58 2561th denhaag en ontvang gratis deze leuke boekenlegger waarin op genomen een persoonlijke zegel van Joost.Kapotte zegels en guldenzegels worden niet geaccepteerd persoonlijke zegels worden zeer op prijs gesteld !
    aanbieding geldig zolang de voorraad strekt uiterlijk tot 4/3-12

  • Cees Prins op 26 februari 2012 om 20:04

    Benieuwd naar je nieuwe weekactie, na deze….
    Overigens een goed medium hier voor jeweetwel.

  • spaarpostzegel op 27 februari 2012 om 00:16

    @Cees ach een beetje promoten van de persoonlijke zegel kan geen kwaad en ik wil hiermee ook aantonen dat het verzamelen niet veel geld hoeft te kosten ..Bij mij gaat geen envelop meer de deur uit zonder parsoonlijke zegel ,dat wordt zeer gewaardeerd door de verzamelaar ..

Schrijf een reactie