Stempel voor Antverpia

1

Antverpia is alweer een weekje achter de rug, maar we blikken nog even terug naar de bijzondere poststempel die in de stand van TNT Post gebruikt werd. Het stempel toont het fraaie stationsgebouw Antwerpen Centraal.

Het huidige stationsgebouw Antwerpen Centraal werd gebouwd tussen 1899 en 1905 als kopstation. Het station bestaat uit een stalen perronoverkapping en een stenen stationsgebouw. De stalen perronoverkapping werd ontworpen tussen 1895 en 1899 door ingenieur Clement van Bogaert en is 43 meter hoog. Deze hoogte was destijds nodig om de stoom van de locomotieven op te vangen. De lengte is 186 meter en de breedte 66 meter en bood ruimte aan 10 kopsporen. Het stenen stationsgebouw werd gebouwd tussen 1899 en 1905 door Louis Delacenserie (bijgestaan door Charles Poupaert) in eclectische stijl (een combinatie van stijlelementen uit vroegere perioden). Delacenserie liet zich inspireren door het stationsgebouw van Luzern en het Pantheon in Rome. Het hoogste punt van het station is een grote koepel met een hoogte van 75 meter. Het station werd op 11 augustus 1905 geopend.

In de twintigste eeuw verkeerde het gebouw op een gegeven moment in een zeer slechte staat. Een mogelijke afbraak werd echter afgewend toen het station omstreeks 1975 de status van beschermd monument kreeg. Maar de staat van het gebouw was zo slecht dat de NMBS (Belgische Spoorwegen) op 13 december 1985 besloot dat Antwerpen Centraal op 31 januari 1986 om veiligheidsredenen zou sluiten als er niet snel gestart werd met de restauratie van de perronoverkapping en de gevels. Uiteindelijk werd op 20 december 1985 beslist dat de NMBS de nodige restauratiewerken zelf zou laten uitvoeren. Die restauratie begon op 24 maart 1986 en duurde tot kort voor de grote ombouw in 1998 (aanleg ondergrondse doorgaande sporen). Het glas van de overkapping werd vervangen door polycarbonaatplaten, zodat de veiligheid van de reizigers niet meer in gevaar zou zijn door vallend glas. De fundering van de bogen werd hersteld en waar nodig heropgebouwd.

In 2007 werden het gerestaureerde gebouw en de nieuwe ondergrondse sporen geopend. Antwerpen Centraal was niet langer meer een kopstation. De internationale treinen vanuit Nederland maken geen kop meer in Antwerpen, maar kunnen meteen doorrijden na een korte stop. In de toekomst zal de nieuwe HSL er ook stoppen.

Wat Antverpia betreft? De trams in Antwerpen die langs het station reden, maakten volop reclame.

Beoordeel met 1 sterBeoordeel met 2 sterrenBeoordeel met 3 sterrenBeoordeel met 4 sterrenBeoordeel met 5 sterren (4 stem(men), gemiddelde: 4.00)
Aantal keer gestemd: 4
Loading ... Loading ...
  • Delen:
  • Delicious
  • Hyves
  • Facebook
  • eKudos
  • MSN Reporter
  • NUjij
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Digg
  • Google
  • Windows Live Favorites
PrintSchrijf een reactie

Kees Verhulst werkt in het dagelijks leven voor de Rijksoverheid. Zijn interesse binnen de filatelie gaat met name uit naar de moderne poststempels vanaf circa 1980.

Tags bij dit artikel

Reacties (1)

Schrijf een reactie