Stampex

4

De afgelopen week vond de halfjaarlijkse postzegelshow in London, Stampex, weer plaats. Stampex stond vroeger erg goed bekend vanwege de competities en de mooie tentoonstellingen, maar door de jaren heen is dat wel wat afgezakt, vrees ik. Het is nu meer een veredelde beurs met erg veel dure handelaars en veilinghuizen, maar ook nog wel wat betaalbare lui, gelukkig. Ik was er al in geen jaren meer geweest omdat het erg ver weg is en daarom niet echt de moeite waard. Maar nu moest ik een en ander ontmoeten, dus dat ging mooi samen.

En wat erg leuk is aan Stampex is dat je zo’n mooie kaart krijgt bij je gratis programmaboekje. Dat is nu al zo’n acht jaar het geval en de kaarten zijn een prachtige aanvulling op een (Britse) verzameling omdat ze de ontwerpfase van zegels in beeld brengen.

Deze keer stond de Britse serie uit 1979 voor de Welsh Assembly centraal.
25Op de kaart staan vier zegels, ontworpen door Jeffery Matthews. Matthews is bekend van vele Britse zegels, vooral die over het koningshuis en diverse heraldische uitgiften. Tevens heeft Matthews heel veel werk verricht aan de Machinzegels. Deze vier zegels tonen een aantal symbolen van Wales, zoals de rode draak en het wapen van de Prins van Wales.

Oh sorry, je bent nog steeds driftig aan het zoeken in je GB-catalogus? Hou maar op want er zijn geen zegels voor de Welsh Assembly in 1979 te vinden. Het probleem was namelijk dat men in Wales en masse ‘nee’ heeft gestemd tijdens het referendum voor devolutie. De devolutie ging niet door, en dus de Welsh Assembly ook niet, en daarmee was ook de geplande serie van de baan.

In 1999 probeerde men het nog eens, dit keer met meer succes. De devolutie werd doorgevoerd, de Welsh Assembly ingesteld en in juni 1999 werden er daarom nieuwe permanente frankeerwaarden uitgegeven voor Wales. Ook daarop zijn een aantal symbolen van Wales weer terug te vinden.
image3Een serie die uiteindelijk wel doorging, stond centraal op de Stampex kaart van herfst 2004. Dit betreft een serie over bedreigde diersoorten.
image1De kaart toont een ontwerp van een zegel voor de hazelmuis, gemaakt door Collis Clements. Van dit ontwerp werd uiteindelijk geen gebruik gemaakt. De uiteindelijke serie, uitgegeven in januari 1998, was gebaseerd op ontwerpen van Robert Maude. Het is een prachtige serie geworden van haarfijne tekeningen (de printer, Questa, heeft hiervoor gebruik gemaakt van 600 dpi in plaats van de meer gebruikelijke 300dpi om tot een scherper resultaat te komen), met op de achtergrond statistieken van de achteruitgang in bijvoorbeeld aantallen, waarnemingen of verspreiding. Werkelijk een plaatje van een serie, vind ik.
image4Zo heel af en toe komt er ook wel eens een permanente frankeerwaarde aan de beurt, zoals op de kaart uit voorjaar 2002.
image2Het betreft hier een voorontwerp van een Wildingzegel uit 1952 van Enid Marx. De kaart toont goed aan dat er op heel veel details gelet moet worden voordat een zegel uiteindelijk goedgekeurd kan worden. Als we de kaart met de uiteindelijke zegel vergelijken, valt natuurlijk meteen op dat de tekst en waarde aan de bovenkant verdwenen zijn en alles naar beneden is gebracht.
image5Een andere verandering is wat subtieler. Koningin Elizabeth was niet tevreden over de stand van haar diadeem, deze zakte te veel naar achteren. Omdat er absoluut geen tijd was voor nieuwe portretfoto’s, heeft men geprobeerd om een visueel foefje uit te halen door het kruis aan de voorkant iets rechterop te zetten, zodat dat het idee geeft van een iets rechterop staand diadeem.

Zou het niet geweldig zijn als de NVPH zou ophouden met die blauwdrukken die niet veel toevoegen aan een albumpagina (als je ze al wilt hebben, natuurlijk) en met soortgelijke kaarten zou komen? Als je door het HPN bladert, zie je hoeveel prachtig ontwerp- en proefmateriaal er is dat je zelf nooit in handen zult hebben. Laten ze dat eens op een kaart zetten en bij de catalogus meegeven!

Arjan Keppel schrijft voor de Britse filatistische pers en voor zijn eigen filatelistische blog AK Philately.

Beoordeel met 1 sterBeoordeel met 2 sterrenBeoordeel met 3 sterrenBeoordeel met 4 sterrenBeoordeel met 5 sterren (nog geen stemmen)
Loading ... Loading ...
  • Delen:
  • Delicious
  • Hyves
  • Facebook
  • eKudos
  • MSN Reporter
  • NUjij
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Digg
  • Google
  • Windows Live Favorites
PrintSchrijf een reactie

Arjan Keppel schrijft artikelen voor diverse Britse postzegelbladen en voor de online blog 'Stamp Magazine' (Stamp Magazine).

Reacties (4) Schrijf een reactie

  • toon op 4 maart 2009 om 10:28

    De blauwdrukken van de NVPH zijn natuurlijk weggevertjes. En een kinderhand is gauw gevuld!

  • Rein op 4 maart 2009 om 10:43

    @Arjan

    Kun je ons uitleggen wat “devolutie” is??

    En 300dpi is in het Nederlands raster 120 wat al jaren voor Nederlandse zegels het meest voorkomende is. Raster 240 is dan ook uitzonderlijk fijn en scherp!

  • Arjan Keppel op 4 maart 2009 om 10:54

    @ Rein
    Het zijn zo van die woorden die hier zo ingebakken zijn dat ik er helemaal niet meer bij nadenk! Ik had natuurlijk het woord decentralisatie moeten gebruiken, da’s een correctere vertaling (pff, zou ik dan toch een beetje het Nederlands verleren?).

    Maar het ging hier dus om het decentraliseren van de bestuurlijke macht: dus niet meer alles vanuit Westminster (London) regelen door de landelijke regering, maar de regio’s (Wales, Schotland en Noord-Ierland) meer bestuursbevoegdheden geven, met een eigen parlement (de Welsh Assembly). Landszaken als belasting en defensie en zo blijven wel onder centraal beheer.

    Re dpi/raster: ja, ik wist wel dat er vast een andere term voor gebruikt zou worden, maar kon zo gauw niks vinden dus heb ik het maar zo omschreven, dan zeg ik in elk geval niet iets fouts!
    :-)

  • Stewie op 4 maart 2009 om 19:29

    Helemaal belachelijk is het dat die NVPH die blauwdrukken in hun catalogus noteert!
    Ontwerpen van niet-uitgegeven zegels is veel interessanter!

Schrijf een reactie